JavaScript Disabled. For a better experience on this website please enable JavaScript in your browser.

About Us

absent.pngIs your student going to be absent or tardy?

Please call 781-314-5670.  

 

  

phone 2.pngTo reach the main office, please call 781-314-5560.

To email use firstnamelastname@walthampublicschools.org

Administration

Kevin Gildea
Principal
Adrienne Norris
Assistant Principal
David Sweder
Assistant Principal
Paula Oliveri
Secretary
Phone
(781) 314-5562
Nicole Buczynski
Secretary

Staff

Guidance & Nursing

Melissa Graham - Guidance Counselor

Doreen Burke - Guidance Counselor 

Deborah Quagliozzi  - School Adjustment Counselor

Cynthia Detzer - School Nurse

Kelly Komola - School Resource Officer

Information Technology

Gregory Davidson - Information Technology

Sandra Malec - Digital Learning Specialist

All Star Cluster (6th Grade)

Suzanne Pittorino - Reading

Vincent Rucinski - Math

Robert Keane - Social Studies

Lindsay Poland - English

Mary Schofield- Science

Kate Murphy - Special Education

Elizabeth Kim - Math

Arianna Drane - Science/Social Studies

Scholar Cluster (6th Grade)

Debra Martin - Math

Bernadette Scichilone - English

Alexandra Corey - Reading

Anne Joyce - Social Studies

Richard Fratto - Science 

Elizabeth Kim - Math

Arianna Drane - Science/Social Studies

Maureen Swain- Special Education

Starship Cluster (7th Grade)

Cynthis Jackson - Social Studies

Valbona Leka - Math

Neema Kulkarni - Science

Elizabeth Sturges - English

Elena Kruger - Special Education

Champion Cluster (7th Grade)

Dena Ventura - English

Mark Kieniksman - Math

Mila Tarallo - Social Studies

Jeff Kiel - Science

Kara Rosenberg - Special Education

Enterprise Cluster (8th Grade)

Jeanne Lenza - Social Studies

Tegan Young - English

Shalini Regan - Math

Jaime Marsella - Science

John Cohan - Special Education

Challenger Cluster (8th Grade)

Amy Brierley - English

Kristine Severino - Math

Christopher Forde - Social Studies

Kerri Beal - Science

Stephanie Crement- Special Education

World Languages

Sandra Landon - Spanish

Olivia O'Connell - Italian

Alexandria Waldron - French 

English Language Learners

Anne Consoletti

Christine Willis

Dawn Yoshioka

Samih Barehmi

 

Reading

Mary Myers

David Snyder

Math

Rachel Turkington

Ann Ciccarelli

Special Education

Michael McLeod - ETL

Kristen Hansen - District Behaviorist

Laura Callery - Speech Therapist

Phyllis Caci - Learning Center

Eric Spector - A.P.E

Shari Cousineau - OT

Lora Mulone-Quinlan PT

BRIDGE

Jeremy Laski - Lead Teacher

Kara Rosenberg - Lead Teacher

Lorraine Steencamp - Lead Teacher

Natalia Parrella - School Adjustment Counselor

Maria Valencia - Paraprofessional

Theresa Hsueh-Ihara - Paraprofessional

Connections I

Nicole Robillard - Lead Teacher

Casey Healy - Paraprofessional

Ernise Bruno - Paraprofessional

Taylor Scafidi - Paraprofessional

 

Connections II

Alexa Loura - Lead Teacher

Phyllis Caci - Paraprofessional

 

Physical Education & Health

Michael Peterson - Gym

Amanda Tedford - Health

Matt Henriksen- Health Long Term Substitute 

 

FAPA

Barbara Bourque - Art

Victoria Portsmore - Drama

Brad Ellenberg - Music

Joseph Valadez - Chorus

Evan Biela - Band

Djalai Babazadeh - Orchestra

April Hunt - Technology Education

Library

Carol Klatt - Librarian

Laurie Kiley - Paraprofessional

ParaProfessionals

Theresa Bella

Federica Concepcion

Deborah Cormier

Lois Hecht

Janet Mitchell

William Waters

 

Carla Palmer

Cafeteria

Tanja Peterson - Manager

Cecile Babineau

Isabel Lopez

Karen Maynes

Amanda Moxley

Ila Noel

Custodians

Ken Biddy

Justin Delaney

John Kaupelis

Kevin Pratt

Dan LaCrosse 

Instructional Technology

Sandra Malec - Digital Learning Teacher

Our Schools
Welcome! Please sign in:

Can't access your account?

Site Search
District Home
Waltham High School
Kennedy Middle School
McDevitt Middle School
FitzGerald Elementary
MacArthur Elementary
Northeast Elementary
Plympton Elementary
Stanley Elementary
Whittemore Elementary
Waltham Dual Language School