JavaScript Disabled. For a better experience on this website please enable JavaScript in your browser.

Contact Us

absent.pngIs your student going to be absent or tardy?

Please call 781-314-5670.  

 

  

phone 2.pngTo reach the main office, please call 781-314-5560.

To email use firstnamelastname@walthampublicschools.org

Administration

Kevin Gildea
Interim Principal
Adrienne Norris
Assistant Principal
David Sweder
Interim Assistant Principal
Paula Oliveri
Secretary
Phone
(781) 314-5562
Nicole Buczynski
Secretary

Staff

Guidance & Nursing

Melissa Graham - Guidance Counselor

Doreen Burke - Guidance Counselor 

Deborah Quagliozzi  - School Adjustment Counselor

Cindi Detzer - School Nurse

Kelly Komola - School Resource Officer

Information Technology

Gregory Davidson - Information Technology

Arianna Drane - Digital Learning Specialist

All Star Cluster (6th Grade)

Suzanne Pittorino - Reading

Vincent Rucinski - Math

Robert Keane - Social Studies

Lindsay Poland - English

Barbara Doucette - Science

Kate Murphy - Special Education

Scholar Cluster (6th Grade)

Debra Martin - Math

Bernadette Scichilone - English

Alexandra Corey - Reading

Anne Joyce - Social Studies

Richard Fratto - Science 

Jennifer Hemingway - Special Education

Starship Cluster (7th Grade)

Barbara Cardarelli - Social Studies

Valbona Leka - Math

Neema Kulkarni - Science

Elizabeth Sturges - English

Elena Kruger - Special Education

Champion Cluster (7th Grade)

Dena Ventura - English

Ann Ciccarelli - Math

Mila Tarallo - Social Studies

Jeff Kiel - Science

Faith Jarger - Special Education

Enterprise Cluster (8th Grade)

Jeanne Lenza - Social Studies

Tegan Young - English

Shalini Regan - Math

Jaime Marsella - Science

John Cohan - Special Education

Challenger Cluster (8th Grade)

Amy Brierley - English

Kristine Severino - Math

Christopher Forde - Social Studies

Bethany Gately - Science

Margaret Timperi - Special Education

World Languages

Sandra Landon - Spanish

Olivia O'Connell - Italian

Alexandria Waldron - French & Spanish

English Language Learners

Dawn Yoshioka

Samih Barehmi

Anne Consoletti-Schultz

Reading

Mary Myers

David Snyder

Math

Rachel Turkington

Elizabeth Kim

Brittany Marshall

Special Education

Michael McLeod - ETL

Kristen Hansen - District Behaviorist

Laura Callery - Speech Therapist

Phyllis Caci - Learning Center

Eric Spector - A.P.E

Shari Cousineau - OT

Lora Mulone-Quinlan PT

BRIDGE

Maureen Swain - Lead Teacher

Dana Ciavati Catrambone - Lead Teacher

Natalia Parrella - School Adjustment Counselor

Paul Bandini - Paraprofessional

Maria Valencia - Paraprofessional

Mark Kieniksman - Paraprofessional

Theresa Hsueh-Ihara - Paraprofessional

Connections I

Nicole Robillard - Lead Teacher

Casey Healey - Paraprofessional

Taylor Scafidi - Paraprofessional

 

Connections II

Alexa Loura - Lead Teacher

Lois Hecht - Paraprofessional

Kelly Parrella - Paraprofessional

Physical Education & Health

Michael Peterson - Gym

Marianne Murkidjanian - Gym

Amanda Tedford - Health

Paul Hallion - Health Long Term Substitute 

 

FAPA

Barbara Bourque - Art

Victoria Portsmore - Drama

Brad Ellenberg - Music

Joseph Valadez - Chorus

Evan Biela - Band

Djalai Babazadeh - Orchestra

Jim O'Connor - Technology Education

Library

Kathy May - Librarian

Laurie Kiley - Paraprofessional

ParaProfessionals

Ann Debarros

Deborah Cormier

Lesly Garcia

Theresa Bella

William Waters

Federica Concepcion

Carla Palmer

Cafeteria

Tanja Peterson - Manager

Cecile Babineau

Isabel Lopez

Karen Maynes

Amanda Moxley

Custodians

Ken Biddy

David Class

Justin Delaney

Jean Jean-Baptiste

John Kaupelis

Kevin Pratt

 

Our Schools
Welcome! Please sign in:

Can't access your account?

Site Search
District Home
Waltham High School
Kennedy Middle School
McDevitt Middle School
FitzGerald Elementary
MacArthur Elementary
Northeast Elementary
Plympton Elementary
Stanley Elementary
Whittemore Elementary
Waltham Dual Language School